, Актива Аутомотив“ ќе ја намали невработеноста во Штип за 20 %

Штипската компанија „Актива Аутомотив“ од септември го стартува и својот втор објект за кој ќе бидат инвестирани 5 до 6 милиони евра и со кој ќе се отворат 100 до 120 нови работни места во Штип.

Ова вчера го најави и претседателот на ВМРО ДПМНЕ , Никола Груевски.

Компанијата „Актива Аутомотив“ пред две години започна производство на шасии за потребите на белгиската компанија Ван Хул , која произведува автобусите. За таа цел Актива Аутомотив изминатиов период ангажира 120 до 140 вработени лица.

Во моментов после одлуката на Ван Хул за изградба на уште еден објект и зголемување на производството на автобуси на годишно ниво за повеќе од двојно, од 400-500 автобуси на 1000 до 1200 автобуси, се јавува и потребата за проширување на капацитетите на „Актива Аутомотив“, поради што следува и изградбата на втора фабрика .

Објавено од: www.kanal5.com.mk

April 21, 2013

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi.

April 21, 2013

Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem.

April 21, 2013

Nested comment?!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *